ثبت نام

برای خرید کفش مناسب نیاز است که آناتومی کفش ورزشی را بدانید تا شانس خود را برای خرید جفت مناسبی که نیازهای فیزیولوژیکی و ترجیحات شخصی شما را برآورده می کند، افزایش دهید. هر کفش ورزشی متناسب با رشته مرتبط ساخته شده است، اما به طور کلی بخش های مختلف تمام کفش ها مشترک هستند و برای ایجاد ایمنی و راحتی در تمرین ساخته شده اند. هر قسمت از کفش ورزشی عملکرد خاصی دارد و دارای ویژگی های متمایزیست که باید از آن‌ها آگاه باشید تا تصمیم درستی برای مشخص کردن معیارهای تاثیرگذار در زمان خرید کفش ورزشی بگیرید. چه کفش های مخصوص فوتسال یا فوتبال بخرید و چه کفش های پیاده روی، اصطلاحات مشترکی در آناتومی خود دارند.

خرید کفش ورزشی


رویه کفش ورزشی The Upper

رویه کفش ورزشی، کل پا را می پوشاند تا از یک تناسب راحت و ایمن اطمینان حاصل کرده و در عین حال ثبات را ایجاد کند، در واقع رویه به کل کفشی اشاره دارد که روی زیره لاستیکی قرار میگیرد. رویه کفش ورزشی اغلب دارای عناصریست که برای تقویت یا فقط برای استایل به زیره میانی کفش دوخته شده اند. بخش های مختلف رویه به شرح زیرند:

• پارچه رویه Upper Fabric: معمولاً از جنس مش مهندسی شده (طراحی شده برای استحکام و انعطاف پذیری) یا بافتی که احساس نزدیک به پا و جوراب مانند را ایجاد می کند، می باشد. به دلیل اهمیت رویه کفش ورزشی در ورزش هایی مانند فوتسال، از چرم کانگرو یا جیر برای رویه استفاده می شود.

• روکش Overlay: این لایه یا لایه های پارچه ای، ساختاری را برای قسمت بالایی ایجاد می کند و اغلب از مواد صیقلی ساخته می شود؛ روکش کفش ورزشی ممکن است شامل شکل نشان برند نیز باشد. تولیدکنندگان بسیاری برای کاهش وزن کفش از روکش صرف نظر می کنند.

• زبانه Tongue: زبانه کفش ورزشی از بالای پا در برابر فشار بند کفش محافظت می کند و معمولاً به قسمت بالایی نزدیک انگشتان پا متصل می شود. البته زبانه کفش دو حالت دارد؛ یک زبانه ضخیم به قسمت بالایی در طرفین خود متصل می شود تا با پای شما سازگارتر شود که پوشیدن و درآوردن کفش در این حالت سخت تر است. حالت دوم زبانه بوریتو که فقط از یک طرف به کفش متصل است و در مقایسه با نوع چسبیده آن راحت تر است.

• بخش انگشتان پا Toebox: این بخش از انگشتان پا محافظت می کند و فضای کافی برای گستردگی آنها فراهم کند و از ساییدگی و تاول زدن انگشتان پا جلوگیری کند.

• نگهدارنده پاشنه Heel counter: یک قطعه پلاستیکی یا پارچه ای است که پاشنه پا را در جای خود قرار می دهد و آن را پشتیبانی می کند، این بخش می تواند داخلی یا خارجی باشد.


زیره میانی کفش ورزشی Midsole

زیره میانی که از فوم لاستیک مانند تشکیل شده، هسته اصلی کفش ورزشی است و زیرسازی و بازگشت انرژی را فراهم می کند. انواع فوم تشکیل دهنده این بخش از کفش ورزشی عبارتند از:

• EVA (اتیلن وینیل استات): به دلیل نرمی، انعطاف پذیری و هزینه تولید پایین از دهه 1970 استاندارد در فوم های میانی زیره بوده است. البته در بیشتر کفش های فوتسال جوما از این نوع فوم برای زیره میانی استفاده می شود.

• PU (پلی یورتان): در مقایسه با EVA، نسبت به دما حساسیت کمتر، دوام بیشتر و احساسی قوی دارد. با این حال، PU تقریبا 50 درصد سنگین تر از EVA است.

• TPU (ترموپلاستیک PU): گرم شده و اصلاح می شود. شرکت هایی مانند آدیداس از یک فرآیند دو مرحله ای استفاده میکنند، دانه های TPU را می سازند و سپس آنها را برای ایجاد زیره میانی بادوام تر، انعطاف پذیرتر و قویتر از دو نوع قبلی ترکیب می کنند. البته TPU هنوز در مقایسه با EVA فوم سنگین تری است.

• Pebax (بلوک آمید پلی اتر): به عنوان فوم بسیار واکنش پذیر مورد استفاده در کفش های ورزشی نایک به رسمیت شناخته شد، Pebax انعطاف پذیری و بازگشت انرژی خود را در شرایط سرد حفظ می کند و 20 درصد سبک تر از TPU است.

خرید کفش پیاده روی


زیره کفش ورزشی Outsole

زیره، پایین ترین قسمت کفش ورزشی است که معمولاً از لاستیک جامد یا لاستیک دمیده شده (تزریق شده با هوا) یا ترکیبی از این دو ساخته می شود. لاستیک جامد بادوام تر است، در حالی که لاستیک دمیده (که معمولاً در قسمت جلویی کفش قرار دارد) انعطاف پذیرتر است و بر زیرسازی کفش می افزاید. بسته به اینکه آیا کفش پیاده روی برای جاده یا تریل در نظر گرفته شده، زیره یا بسیار قطعه قطعه خواهد بود (آج صاف تر با شیارهای انعطاف پذیر) برای حرکت نرم تر در مسیر مسطح، یا دارای الگوی گیره ای تهاجمی تر برای چسبندگی در زمین های ناهموار.

• Footbridge: این بخش از زیره بین پاشنه و جلوی پا قرار دارد و با کاهش پیچ خوردگی، ثبات را فراهم می کند.

• Beveled heel: بخشی گرد یا زاویه دار در قسمت عقب زیره تا ضربه پاشنه را کاهش دهد و به شما اجازه دهد به آرامی با زمین برخورد داشته باشید.

• Rock plate: این قسمت معمولاً از پلاستیک ساخته شده است؛ این قطعات محافظ برای دفاع بیشتر در مسیرهای ناهموار بین زیره برخی از کفش های تریل قرار میگیرند.

• Decoupled heel: یک پاشنه شکاف خورده که ضربه را جذب می کند و هنگامی که پاشنه بر روی زمین قرار می گیرد، حرکت ملایمی ایجاد می کند.


کفی کفش ورزشی Insole (Sockliner)

کفی یا آستر جوراب یک لایه نازک داخل کفش در بالای زیره میانی است که از پای شما در برابر ساییدگی محافظت می کند. فناوری استفاده شده در کفی کفش ورزشی می تواند رطوبت گیر باشد یا از فوم مموری ساخته شده باشد؛ این بخش اغلب قابل جابجایی است و اگر بخواهید می توانید آن را با کفی دلخواه تعویض کنید.


بخش داخلی کفش ورزشی Lasting

بخش ثابت داخلی کفش ورزشی، لایه نهایی بین زیره وسط و کفی است، جایی که کف پا درون کفش ورزشی روی آن قرار میگیرد. این بخش به قالب سه بعدی و شکل پا اشاره دارد که انواع مختلفی از آن وجود دارد که می توانند مستقیم، خمیده یا نیمه خمیده باشند. بیشتر کفش های پیاده روی اورجینال با لایه دخلی نیمه خمیده ساخته می شوند، اما به عنوان یک قاعده کلی، این لایه باید با شکل پای شما مطابقت داشته باشد.


مقالات و دانستنی ها

راهنمای خرید کفش فوتسال

فوتسال یکی از ورزش های پرطرفدار دسته جمعی می باشد که در واقع همان فوتبال درون سالن است. این رشته ورزشی محبوبیت زیادی در بین جوانان دارد و لازمه تجربه آن در اختیار داشتن تجهیزات اولیه و با کیفیت می باشد. علاوه بر

ادامه مطلب
برای خرید کفش پیاده روی به چه نکاتی توجه کنیم؟

به هر فروشگاهی برای خرید کفش ورزشی سر بزنید با تعداد زیادی از انواع کفش ها روبرو خواهید شد که انتخاب از بین آنها بسیار دشوار می باشد. با توجه به ورزشی که میخواهید انجام دهید کفش های مخصوص آن رشته ورزشی وجود دارند که با توجه به شرایط، بهترین ویژگی ها را ارائه می کنند، به عنوان مثال علی رغم شباهت بین

ادامه مطلب
کفش فوتسال اورجینال نایک یا آدیداس؟

برخلاف تصور بسیاری از افرادی که فوتسال بازی نکرده اند، انجام این ورزش به طور جدی خواستار سرعت است؛ باید دائماً بالا و پایین بدوید و بازیکن تیم حریف را برای حمله و دفاع تعقیب کنید؛ بنابراین در یک فضای محدود همه چیز می تواند کاملاً فیزیکی شود. به همین دلیل است که به یک جفت کفش فوتسال باکیفیت نیاز دارید تا پشتیبانی و کنترل لازم را برای

ادامه مطلب
نکاتی برای بهبود چسبندگی کفش فوتسال

ممکن است کفش های فوتسال شما فرسوده شده و کشش آن از بین رفته باشد، اما قبل از اینکه آنها را دور بیندازید، در نظر بگیرید که آیا می توان چسبندگی آنها را بهبود بخشید یا خیر. نکته ای که در مورد یک زمین سالنی باید بدانید این است که گرد و غبار و کثیفی بسیاری در آن ایجاد می شود که چسبندگی کفش فوتسال شما را به شدت کاهش می دهد؛ در بیشتر موارد خیلی قبل از اینکه مشکلی را در زمین ببینید، متوجه تفاوت خواهید شد.

ادامه مطلب