ثبت نام

بدون توجه به نوع ورزشی که انجام می دهید، کفش مناسب ضروری است؛ چه برای پیاده روی و چه ورزش های تخصصی مانند فوتسال. اگر در این فصل یک جفت کفش ورزشی جدید تهیه کرده اید، طبیعیست که بخواهید کفش های خود را تا زمانی که ممکن است سالم نگه دارید، به خصوص اگر مبلغ زیادی برای آنها خرج کرده باشید.


هر چند وقت یکبار باید کفش ورزشی خود را تعویض کنید؟

وقتی صحبت از دوام کفش های ورزشی می شود، عمر کفش به چند عامل مهم بستگی دارد. برای کفش های پیاده روی این مقدار بر اساس مسافت طی شده در نظر گرفته می شود، اما برای بقیه کفش های ورزشی، شما باید چندین فاکتور را ارزیابی کنید، از جمله اینکه چه ورزشی انجام می دهید، چند وقت یکبار آنها را می پوشید و در چه جایی (محیط بیرون یا سالن) آنها را به پا می کنید؟


کسی که بیش از 15 کیلومتر در روز می دود، ممکن است نیاز به تعویض کفش های خود یک بار در ماه داشته باشد، در حالی که کسی که یک روز در میان با کفش خود دو سه کیلومتر راه می رود، ممکن است تنها یک یا دو بار در سال نیاز داشته باشد که کفش های خود را تعویض کند. بسیاری از فروشندگان تخصصی برای تعیین زمان تعویض کفش های پیاده روی و دویدن، دستورالعمل تقریبی 500 تا 700 کیلومتری را برای یک جفت کفش ارائه می دهند، اما این فقط یک پیشنهاد است؛ برخی افراد متوجه خواهند شد که می توانند بیش از 1000 کیلومتر را با یک جفت کفش طی کنند، در حالی که برخی دیگر ممکن است نیاز داشته باشند آنها را بعد از 200 یا 300 کیلومتر جایگزین کنند. به همین دلیل است که توجه به سایر عوامل تاثیر گذار بر فرسودگی کفش های ورزشی مهم می باشد.

خرید کفش ورزشی


زمان تعویض کفش های ورزشی

شاید بدیهی به نظر برسد که وقتی کفش های ورزشی شما کهنه به نظر برسند، باید آن ها را تعویض کنید؛ اما اینطور نیست، مهم نیست که آنها هنوز هم جدید به نظر می رسند، اگر زیرسازی و پشتیبانی کفش ورزشی شما کاهش یافته یا از بین رفته باشد، شما در معرض خطر آسیب بیشتری هستید. بهتر است هر بار که یک جفت کفش ورزشی جدید می خرید، تاریخ خرید خود را یادداشت کنید تا فراموش نکنید که واقعاً چه مدت زمانی آن ها را داشته اید. در صورتی که با شرایط زیر مواجه شدید باید بدانید که زمان خرید کفش ورزشی فرا رسیده است:


1. پاشنه شکسته و فرسوده

اگر پاشنه کفشی در یک طرف نسبت به طرف دیگر فرسوده تر باشد، کفش ها دیگر قابل پوشیدن نیستند و باعث می شود که کفش به یک طرف متمایل شود. همین امر در مورد کفش های پیاده روی، کفش های فوتسال و به طور کلی هر کفش ورزشی نیز صادق است، زمانی که الگوی آج زیره آن در یک طرف ساییده تر باشد، زمان تعویض آن فرا رسیده است.


2. بروز درد مکرر پا

ممکن است کفش شما پس از شش ماه ورزش، ظاهر خوبی داشته باشد، اما از دردی در پاهای خود رنج می برید که قبلا در تمریناتتان تجربه نکرده اید، احتمالاً نشان دهنده این است که کفش هایتان فرسوده شده است.


3. کاهش حمایت کفش ورزشی

یکی از معیارهای اصلی در زمان خرید کفش های ورزشی، توجه به زیر سازی و داشتن بالشتک نرم و انعطاف پذیر می باشد. پس از استفاده طولانی از کفش ها و زمانی که متوجه شدید این بالشتک خیلی فشرده شده و حمایت کمتری ارائه می کند، به معنی نیاز به تعویض کفش ها می باشد. این بالشتک ها به مرور زمان و پیش از بروز نشانه های ظاهری مانند ساییدگی و پارگی، اتفاق می افتد و مزایای دیگر مانند پشتیبانی و انعطاف پذیری را ارئه نمی کند.


4. خستگی و التهاب بیش از حد

گاهی ممکن است بعد از انجام تمرینات تکراری خود خستگی را تجربه کنید یا التهاب بیش از حدی در کف و قوس پاهایتان داشته باشید؛ ممکن است این دردها ماندگار شده و حتی زمانی که نشسته اید نیز همراه شما باشد. بعد از استفاده از چندین کفش ورزشی میزان بازخورد و زمان خستگی خود را بعد از ورزش خواهید فهمید و هر چیزی که بیش از این مقدار باشد نشان از کفش های فرسوده دارند.


چگونه عمر کفش ورزشی خود را افزایش دهیم؟

کفش های ورزشی اورجینال و باکیفیت اغلب ارزان نیستند، بنابراین مراقبت از کفش های ورزشی می تواند به طولانی تر پوشیدن آنها کمک کند. شما نباید علائمی که نشان می دهد زمان تعویض کفش هایتان فرا رسیده است را نادیده بگیرید، اما می توانید از برخی از نکات زیر استفاده کنید تا مطمئن شوید که آسیب بیشتری به کفش های ورزشیتان وارد نمی کنید:

✔ کفش های ورزشی خود را به نوبت بپوشید.

ایده خوبیست که چندین جفت کفش ورزشی داشته باشید که مداوماً یک جفت کفش را به پا نکنید؛ تغییر کفش ورزشی در تمرینات مکرر از نظر بهداشتی مهم است. کفش ها برای جلوگیری از تکثیر باکتری ها و قارچ ها برای محافظت از سلامت پاها و همچنین دوام کفش باید هوادهی شوند.

مراقبت از کفش ورزشی


✔ از ضدعفونی کننده ها استفاده کنید.

اگر زیاد ورزش می کنید، احتمالاً یکی از نگرانی هایی که دارید، سلامت پاهای شماست که می توانید با بهداشت مناسب کفش از بیمار شدن آن پیشگیری کنید. می توانید اسپری های ضدعفونی کننده را به کفش های کتانی خود اسپری کنید تا به از بین بردن میکروب هایی که ممکن است داخل کفش را آلوده کنند، کمک کنید.


✔ کفش های خود را در خشک کن نگذارید.

اگر کفش های ورزشی را می شویید، از صابون ملایم و آب سرد استفاده کنید و از خشک کن صرفنظر کنید؛ گرمای خشک کن چسب کفش را از بین می برد و کفش های شما را به سرعت فرسوده می کند.


نکاتی برای تمیز کردن کفش های ورزشی

هر کفش ورزشی متفاوت ساخته می شود، بنابراین قبل از تصمیم گیری در مورد نحوه شستن کفش هایتان، باید دستورالعمل های سازنده کفش را مطالعه کنید، به خصوص اگر می خواهید آن را با ماشین لباسشویی بشویید. دو برند اصلی کفش های پیاده روی نایک و Asics هر دو نسبت به قرار دادن کفش های خود در ماشین لباسشویی احتیاط می کنند و پیشنهاد می کنند هنگام تمیز کردن کفش های ورزشی از مواد تمیزکننده ملایم استفاده کنید. همانطور که گفته شد استفاده از محلول آب و صابون ملایم برای اکثر کفش های ورزشی انتخاب مطمئنی است. در صورتی که مطمئنید کفش های شما در حین تمیزی توسط لباسشویی آسیب نمیبینند، کفش ها را در مخلوطی از مواد شوینده و سرکه بشویید؛ برای اطمینان بیشتر می توانید وب سایت برند کفش ورزشی خود را چک کنید یا از فروشنده بپرسید.


مقالات و دانستنی ها

زمان تعویض و خرید مجدد کفش های پیاده روی

دوندگان و کسانی که به طور حرفه ای پیاده روی می کنند ارتباط عمیقی با کفش های خود دارند. با این همه مسافت طی شده و زمان و تلاش زیادی که صرف کرده اند، آنها می دانند که هر نشانه ای از ساییدگی و پارگی قابل توجه در کفش شان می تواند به معنای تفاوت در زمان اتمام مسابقه دو یا احتمال بروز حادثه در حین پیاده روی باشد. هر کدام از

ادامه مطلب
قاتل کفش های اورجینال

اگر از نحوه نگه داری کفش های ورزشی اورجینال خود اطلاعات زیادی را ندارید جهت افزایش اطلاعات عمومی خود حتما این مقاله را مطالعه کنید

ادامه مطلب
دیدن جیب یا دیدن آسیب

شما برای انتخاب کفش فقط به جیب خود نگاه می کنید یا سلامتی هم برای شما مهم است؟ شاید جواب اکثریت چه بصورت جدی چه شوخی به این سوال نگاه به جیب باشد اما ما در این مقاله سعی کردیم که نگاه شما رو در ارتباط با پاسخ به این سوال عوض کنیم

ادامه مطلب
نکاتی برای بهبود چسبندگی کفش فوتسال

ممکن است کفش های فوتسال شما فرسوده شده و کشش آن از بین رفته باشد، اما قبل از اینکه آنها را دور بیندازید، در نظر بگیرید که آیا می توان چسبندگی آنها را بهبود بخشید یا خیر. نکته ای که در مورد یک زمین سالنی باید بدانید این است که گرد و غبار و کثیفی بسیاری در آن ایجاد می شود که چسبندگی کفش فوتسال شما را به شدت کاهش می دهد؛ در بیشتر موارد خیلی قبل از اینکه مشکلی را در زمین ببینید، متوجه تفاوت خواهید شد.

ادامه مطلب