ثبت نام

پس از یک بازی طولانی، تمیز کردن کفش های فوتسال ممکن است خسته کننده به نظر برسد، اما با اینکه فقط کفش های خود را در سالن پوشیده اید، باز هم مقدار زیادی گرد و غبار و کثیفی به آن می چسبند. تمیز کردن منظم کفش های فوتسال نه تنها عمر آن ها را افزایش می دهد، بلکه تضمین می کند که برای جلسه تمرینی بعدی یا روز بازی در شرایط عالی قرار دارند.


تاثیر تمیز کردن کفش فوتسال بر کشش کفش

نکات بسیاری در جهت نگهداری و افزایش طول عمر عمر کفش های ورزشی گفته شده است، اما یکی از مهمترین آنها درمورد کفش های سالنی، نپوشیدن آنها قبل از ورود به زمین می باشد. راه رفتن با کفش های فوتسال روی سطوح سخت و زمین ناهموار می تواند باعث ساییدگی و پارگی شود؛ بنابراین بهتر است در مسیر رفتن به سالن یک جفت کفش متفاوت بپوشید. همچنین اگر کفش های داخل سالن را بیرون به پا کنید، گرد و غبار و کثیفی بسیاری به آن می چسبد که چسبندگی کفش را کاهش می دهد و به مرور زمان باعث سر خوردن شما در حین بازی می شود.


در مسابقات داخل سالن، از فوتسال گرفته تا والیبال، اگر نیاز به انجام مکرر تغییر جهت و شتاب گرفتن دارید، داشتن کشش خوب بین کفش و زمین بسیار مهم است. همانطور که گفته شد گرد و غبار می تواند یکی از دلایل از بین رفتن کشش کفش ورزشی باشد، اما این کثیفی ها تنها از فضای بیرون وارد نمی شوند. کف سالن های ورزشی نیز گردو خاک جمع می شود و چسبندگی کفش را به شدت کاهش می دهد. در بیشتر موارد، مدت ها قبل از اینکه مشکلی قابل مشاهده در سالن مشاهده کنید، متوجه تفاوت کشش کفش فوتسال خود خواهید شد، شاید نتوانید کار زیادی در مورد زمین کثیف انجام دهید، اما با تمیز کردن مرتب کفش فوتسال خود می توانید چسبندگی را بهبود ببخشید.

خرید کفش فوتسال


آماده کردن کفش های فوتسال

قبل از اینکه به تمیز کردن کفش های فوتسال بپردازیم، چند مرحله برای آماده کردن آنها وجود دارد؛ صرف نظر از موادی که این کفش ها از آن ساخته شده اند، همیشه باید ابتدا مراحل زیر را دنبال کنید:

• هنگامی که کفش های خود را بعد از یک بازی فوتسال طولانی در می آورید، حتما بند های آن را باز کنید تا پای شما به راحتی بیرون بیاید. سعی نکنید پاهای خود را بدون بازکردن بند کفش و کشیدن با پای دیگر بیرون بکشید، این کار به مرور زمان به پاشنه پا آسیب می رساند.

• بعد از از اینکه کفش فوتسال را از پا درآوردید، در یک فضای باز آنها را از رویه بگیرید و چند بار از زیره به هم بکوبید، این کار از شر بخش زیادی از کثیفی یا موادی که در قسمت بیرونی کفش گیر کرده اند، خلاص شود. هر گونه زباله را از کف یا روی رویه کفش خود بردارید، این ممکن است شامل هر سنگ کوچک، توده گل یا هر چیز دیگری شود که به شکاف های کفش شما راه پیدا کرده؛ می توانید از هر ابزار نسبتا نوک تیز استفاده کنید، اما در این روند بتید مراقب باشید به خود کفش آسیب نرسانید.

• مواد مورد نیاز برای تمیز کردن کفش فوتسال را آماده کنید، از جمله آب گرم، ماده شوینده (در صورتی که منعی برای استفاده نداشته باشد)، برس، حوله تمیز.


آیا می توان کفش های فوتسال را با ماشین لباسشویی شست؟

اگر کفش های فوتسال یا سایر کفش های ورزشی خود را به طور مرتب می پوشید، احتمالاً نیاز به تمیز کردن مداوم دارند، زیرا حتی پیاده روی روزانه نیز می تواند به ایجاد بوی بد ناشی از باکتری ها درون کفش منجر شود. اگر به دنبال بهترین راه برای تمیز کردن کفش های فوتبال باشید، قطعا این سوال برایتان پیش آده که آیا می توان کفش های فوتسال را توسط ماشین لباسشویی شست؟


خبر خوب این است که بسیاری از کفش های ورزشی مدرن از مواد بادوام ساخته شده اند، بنابراین در برابر شستشو در ماشین لباس شویی مقاومت می کنند. همیشه هنگام تمیز کردن کفش های خود دستورالعمل های ارائه شده توسط سازنده کفش را بخوانید، این دستورالعمل ها حاوی نکاتی مانند امکان شستشو با ماشین لباسشویی، نوع مواد شوینده مصرفی و حرارت آب برای شستشو می باشند. اگر می خواهید از ماشین لباس شویی استفاده کنید، کفش های فوتسال را داخل یک کیسه لباس مشبک یا روبالشی قرار دهید و یک برنامه شستشو با دمای پایین تر را برای تمیز کردنشان انتخاب کنید.

کفش فوتسال


چگونه کفش فوتسال خود را تمیز کنیم؟

فرقی نمی کند کفش فوتسال آدیداس، جوما یا نایک را انتخاب کنید، همه این کفش ها باید به یک شکل نگهداری و تمیز شوند تا در آزمون زمان مقاومت کنند. دستورالعمل های زیر را دنبال کنید تا مطمئن شوید که کفش های فوتسال شما تمیز و خشک خواهند شد و دفعه بعد که به آنها نیاز دارید آماده پوشیدن هستند:

1- اگر کفش فوتسال شما بند دارد، آن را از روی کفش باز کنید، در غیر اینصورت ممکن است بعداً تمیز کردن زبانه کفش را سخت تر کند. می توانید بندها را با دست و با مواد شوینده ملایم بشویید یا داخل ماشین لباسشویی قرار دهید، برای اینکار بهتر است آنها را در یک کیسه پارچه ای یا روبالشتی قرار دهید ، زیرا این کار از گره خوردن آنها در حین شستشو جلوگیری می کند.

2- یک ظرف را با آب گرم و شوینده پر کنید، معمولا استفاده از مایع ظرف شویی توصیه می شود، اما بهترین کار انتخاب شوینده بر اساس توصیه شرکت سازنده می باشد. از بخشی از این آب و صابون برای شستن کف و زیره کفش خود استفاده کنید، اما بهتر است کل کفش را در آب فرو نبرید، سعی کنید تا جایی که ممکن است رویه آن خشک باشد.

3- برس خود را در آب فرو کنید، به آرامی روی رویه کفش فوتسال و اطراف بدنه آن با حرکات دایره ای بمالید تا هرگونه کثیفی یا لکه پاک شود، مطمئن شوید که تمام گوشه های قسمت بالایی، به ویژه جاهایی که برش یا درز وجود دارد را برس بزنید. هنگام انتخاب یک برس، می توانید از یک برس ظرفشویی یا یک مسواک قدیمی استفاده کنید، هر دو دارای موهای محکمی هستند تا هرگونه کثیفی را از بین ببرند؛ از طرف دیگر برس های سیمی یا فلزی انتخاب مناسبی نیستند زیرا مطمئناً به پارچه و چرم رویه آسیب می رسانند. همچنین برس را با فشار محکم روی کفش نکشید، زیرا ممکن است روی چرم خراشیده شود، اما این مراحله را تکرار کنید تا کفش کاملاً تمیز شود.

4- در پایان با استفاده از یک حوله تمیز آب اضافی روی کفش فوتسال را پاک کنید و برای مدت کوتاهی پس از شستشو روی هر قسمت قرار دهید. یک راه سریع و آسان برای خشک کردن کفش های فوتسال که داخلشان خیس شده، گذاشتن روزنامه در کفش است، زیرا رطوبت اضافی را جذب می کند. همچنین اگر عجله ندارید می توانید کفش ها را در جایی با دمای متوسط بگذارید و اجازه دهید در هوا خشک شوند.

5- برای کمک به افزایش عمر کفش های خود، می توانید از اسپری ها یا نرم کننده های چرمی متناسب با جنس رویه کفش ورزشی نیز استفاده کنید.


مقالات و دانستنی ها

راهنمای انتخاب سایز

بارها برای شما در زمان خرید اینترنتی این مشکل اتفاق افتاده که سایز بزرگتر یا کوچکتری برای خودتان انتخاب کرده اید با اینکه سایز پاهای خودتان را از قبل می دانستید. این مقاله را مطالعه کنید تا درسترین انتخاب سایز را داشته باشید.

ادامه مطلب
کفش ورزشی ایرانی یا خارجی؟

اگر قصد خرید کفش ورزشی مناسب را دارید و درباره اینکه کفش ایرانی انتخاب مناسب تری است یا کفش خارجی پیشنهاد می کنیم این مقاله را مطالعه کرده تا راهنمای مناسبی جهت تصمیم گیری بهتر

ادامه مطلب
بهترین کفش های پیاده روی 2022

پیدا کردن بهترین کفش پیاده روی یک اقدام شخصی است، بنابراین مهم نیست که نظر دیگران چیست، بهترین جفت کفش برای همه افراد وجود ندارد. صدها مدل از انواع کفش های پیاده روی و دویدن وجود دارند و هر کدام از آنها به طور متفاوتی مناسب هستند، برخی برای افراد سنگین وزن، برخی برای افراد با پاهای کف صاف و برخی برای کسانی که انتظار دوام بالا در دویدن دارند راحت هستند.

ادامه مطلب
راهنمای خرید کفش فوتسال

فوتسال یکی از ورزش های پرطرفدار دسته جمعی می باشد که در واقع همان فوتبال درون سالن است. این رشته ورزشی محبوبیت زیادی در بین جوانان دارد و لازمه تجربه آن در اختیار داشتن تجهیزات اولیه و با کیفیت می باشد. علاوه بر

ادامه مطلب