ثبت نام

اگر در داخل سالن با کفش تنیس یا کفش پیاده روی فوتسال بازی می کنید، ممکن است دو مشکل رایج داشته باشید، اینکه کنترلی بر توپ نخواهید داشت و احتمالا سر خواهید خورد. در واقع ظاهر کفش های فوتسال شبیه کفش هایی هستند که برای بازی تنیس استفاده می شوند، با این حال تفاوت این است که آنها با زیره سخت تر عرضه می شوند که وقتی در زمین بازی هستید کنترل بیشتری به شما بدهد. زمانی که تصمیم گرفتید بازی فوتسال را شروع کنید، اصلی ترین چیزی که به آن نیاز دارید یک جفت کفش فوتسال مناسب است.


ویژگی های کفش فوتسال

برای کفش های فوتسال تخصصی تولید کنندگان مختلفی وجود دارد، که کفش های تخصصی داخل سالن را با ویژگی های مختلفی ارائه می کنند. اما بهترین تولیدکنندگان کفش های فوتسال در جهان از ویژگی هایی که مورد استقبال بازیکنان بسیاری قرار گرفته بهره می برند.


کفش های فوتسال دارای یک رویه از جنس جیر، چرم کانگورو و یک لایه بیرونی تخت ساخته شده از لاستیک آدامسی هستند؛ این نوع کفش ها، بعد از مدتی به شکل پاهای شما در می آیند. پاشنه کفش فوتسال به قسمت رویه قوی متصل است، گذشته از این الگوی آج کف کفش نیز دارای الگوی مثلث های به هم پیوسته برای ایجاد کشش است. زیره لاستیکی این کفش ها هیچ ردی بر روی سطوح داخلی باقی نمی گذارد که هم با قوانین و مقررات تاسیسات فوتسال مطابقت دارد و هم از سر خوردن بازیکنان جلوگیری می کند. قسمت های داخلی کفش دارای یک تکه محافظ هستند تا سطح لحاف مانندی را برای راحتی چرخش در طول بازی فراهم کنند؛ روی آنها بند کفش ها قرار دارند که معمولاً در مرکز یا به صورت نامتقارن هستند.

خرید کفش فوتسال


برندهای برتری که کفش های فوتسال اورجینال را به صورت تخصصی تولید می کنند عبارتند از نایک، جوما، آدیداس، پوما و ....؛ این برندها مجموعه های متفاوتی از کفش فوتسال را در رنگ ها و سایزهای مفتلف به بازار ارائه می کنند. ممکن است با گذشت زمان برخی از تولیدکنندگان روند تولید و مواد تشکیل دهنده کفش های فوتسال را تغییر دهند تا بتوانند ترجیحات مشتریان را به صورت ایده آل برآورده کنند.


تناسب کفش فوتسال عبارت است از:


1- طول کفش فوتسال

اندازه بیشتر کفش های فوتسال مانند کفش های معمولی است، اما به دلیل رعایت تناسب بیشتر ممکن است اندازه های استاندارد کفش به طور مستقیم منتقل نشوند. این کفش ها اغلب از چرم های نرم، لطیف و نازک ساخته می شوند، برای اطمینان از احساس مناسب توپ، تناسب محکم تر بهتر است. کفش فوتسال باید تا حد امکان هم اندازه پای شما باشد بدون اینکه انگشتان پاهایتان را لمس کند، فاصله حدودی 2 تا 4 میلی متر، این کار بالاترین راحتی و عملکرد را تضمین می کند. کفش های داخل سالنی با رویه باریک تری طراحی شده اند که باعث می شود احساس و کنترل بهتری روی توپ داشته باشید.


2- عرض کفش فوتسال

عرض کفش ورزشی به اندازه طول آن اهمیت دارد، به خصوص در ورزش هایی مانند فوتسال که نیاز به دویدن سریع دارد. کفش های فوتسال باید متناسب با عرض پاهای شما باشد به طوری که در حین دویدن پاهایتان درون کفش نلغزد یا کفش برایتان تنگ نباشد. اگر پاهای پهنی دارید بهتر است کفش های فوتسالی را انتخاب کنید که رویه ای از جنس چرم کانگورو داشته باشد زیرا این جنس چرم بیشترین کشش را دارد.


3- وزن کفش فوتسال

از مهمترین ویژگی های کفش فوتسال خوب برای ایجاد تناسب راحتی آن است، اما در کنار راحتی پا در کفش شرایط دیگری باید در نظر گرفته شود؛ از جمله این شرایط وزن مناسب کفش می باشد. جنس مواد تشکیل دهنده کفش های ورزشی علاوه بر انعطاف پذیری معمولا به صورتی هستند که وزن کمی نیز دارند به همین دلیل تمام کفش های ورزشی اورجینال سبک وزن هستند.

کفش فوتسال


مزایای کفش فوتسال مناسب

هنگامی که در حال بازی کردن فوتسال هستید، سطح سخت باعث می شود که توپ با سرعت بیشتری نسبت به غلتیدن روی چمن حرکت کند و شما را مجبور به واکنش سریع تر می کند. کفش های فوتسال برای این نوع سطح به صورتی ساخته شده اند تا بتوانید بهترین عملکرد را داشته باشید. در کنار ویژگی هایی که گفته شد، ماندگاری کفش فوتسال نیز از جمله مواردیست که باید در زمان خرید به آن توجه شود؛ ماندگاری یک کفش ورزشی به جنس مواد اولیه سازنده، مدت زمان و نحوه استفاده از آن بستگی دارد. یکی از مزایای استفاده از کفش های فوتسال اورجینال این است که این کفش ها از مواد اولیه ای تشکیل شده اند که طول عمر بالایی دارند؛ اما باید توجه داشته باشید که کفش های فوتسال نیز مانند تمام کفش های ورزشی دیگر برای شرایط خاصی طراحی شده اند و اگر به درستی استفاده و نگهداری نشوند می توانند به سرعت فرسوده شوند. مهمترین بخش نگهداری، عدم استفاده از آنها در سطوح ناهموار بیرون از سالن برای جلوگیری از آسیب زدن به زیره و تمیز کردن کفش های فوتسال به صورت مرتب می باشد.


با انتخاب کفش های فوتسال مناسب، تعادل بهتری نسبت به سایر انواع کفش ها در حین بازی در سطوح داخلی دارید. هنگام تغییر جهت و چرخیدن، پای شما بدون هیچ لایه اضافی با کف تماس نزدیک داشته باشد؛ زیره صاف همچنین می تواند به جلوگیری از آسیب دیدگی مچ پا کمک کند، زیرا پای شما اساس حمایتی پایدارتری در سالن دارد. ساختار یک کفش فوتسال برای برش و دویدن بازیکن در یک سطح صاف و سفت داخل سالن ساخته شده است، حتی برخی از کفش ها برای جلوگیری از لیز خوردن با الگوهای دارای کشش ساخته می شوند. همانطور که گفته شد جنس رویه کفش های فوتسال به صورتی است به خوبی با توپ تماس برقرار کرده و آن را لمس کند، درواقع می توان گفت بزرگترین مزیت کفش های فوتسال این است که کنترل کاملی بر توپ دارد.


مقالات و دانستنی ها

تفاوت کفش ورزشی مردانه با زنانه در چیست؟

کفش ورزشی جز وسایل پوشیدنی است که به منظور خرید آن گزینه های مختلفی پیش روی افراد می باشد. برای خرید کفش ورزشی ایده آل که عمدتا برای مصارف

ادامه مطلب
مراحل تمیزکردن کفش های سالنی

کفش های ورزشی گزینه ارزان نیستند و نگهداری درست از آنها می تواند میزان استفاده از کفش را افزایش دهد. بخش مهمی از مراقبت از کفش های ورزشی تمیز نگه داشتن و شستن و

ادامه مطلب
چگونه بهترین کفش ورزشی را انتخاب کنیم؟

انتخاب یک جفت کفش مناسب برای هر رشته ورزشی یکی از مهم ترین تصمیماتیست که می توانید به عنوان یک ورزشکار بگیرید. سرمایه گذاری در زمان و پول برای خرید کفش مناسب در نهایت نتیجه بهتری خواهد داشت و عملکرد و راحتی شما را بهبود می بخشد و در عین حال شما را ایمن و بدون آسیب نگه می دارد.

ادامه مطلب
اهمیت جنس رویه کفش های ورزشی

در خرید کفش چقدر به جنس رویه اهمیت می دهید؟ معیارهای شما برای خرید کفش ورزشی مناسب چیست؟ وزن کفش؟ جنس کفش؟ رنگ کفش؟ در نهایت چه عواملی باعث می شود که پای خودتان را در یک کفش

ادامه مطلب