ثبت نام

اگر هر ورزشی را در زمین سرپوشیده و سالن انجام می دهید، می دانید که کشش Traction یا چسبندگی Grip خوب کفش ورزشی برای توقف و چرخش سریع و ایمن چقدر مهم است. اما وقتی کفش ها گرد و غبار را به خود می گیرند و یا از سطح صاف باشگاه خارج می‌شوند، این عوامل باعث می شوند که زیره کفش چسبندگی خود را از دست بدهد و در نتیجه بازیکنان نمی توانند با دقت مانور دهند و احتمال لیز خوردن در سالن و آسیب رسیدن به آنها افزایش می یابد.

در مسابقات داخل سالن، در هر ورزشی از فوتسال گرفته تا والیبال یا بسکتبال؛ اگر نیاز به انجام مکرر تغییر جهت دارید، داشتن مقداری چسبندگی کفش سالنی بسیار مهم است. اگر با کفش سالنی خود احساس لغزش دارید، نمی توانید یک بازی عالی در هیچ یک از این ورزش ها انجام دهید؛ در این صورت شما باید کشش بیشتری در کفش خود داشته باشید. به طور معمول کفش های سالنی در زمان خرید چسبندگی خوبی دارند، مشکل این است که با گذشت زمان یا با مراقبت نادرست، کفش های داخل سالن می توانند کشش خود را از دست بدهند.


بهبود کشش کفش فوتسال با تمیز کردن

ممکن است کفش های فوتسال شما فرسوده شده و کشش آن از بین رفته باشد، اما قبل از اینکه آنها را دور بیندازید، در نظر بگیرید که آیا می توان چسبندگی آنها را بهبود بخشید یا خیر. نکته ای که در مورد یک زمین سالنی باید بدانید این است که گرد و غبار و کثیفی بسیاری در آن ایجاد می شود که چسبندگی کفش فوتسال شما را به شدت کاهش می دهد؛ در بیشتر موارد خیلی قبل از اینکه مشکلی را در زمین ببینید، متوجه تفاوت خواهید شد. کف سالن فوتسال پیش از مسابقه باید به طور کامل تمیز شود، اما در جایی که افراد زیادی از امکانات استفاده می کنند، وضعیت خوبی نخواهد داشت و نمی توانید کار زیادی در مورد زمین کثیف انجام دهید، اما با تمیز کردن کفش های فوتسال خود می توانید چسبندگی آن را بهبود ببخشید و از خطر لیز خوردن در سالن جلوگیری کنید. مواد مورد نیاز برای بهبود چسبندگی کفش فوتسال توسط تمیز کردن: آب گرم، مایع ظرفشویی، ابزاری ظریف (مانند قیچی، یا یک پیچ گوشتی کوچک)، برس یا مسواک، حوله تمیز.


نکاتی برای بهبود چسبندگی کفش فوتسال


مراحل تمیز کردن کفش فوتسال برای بهبود چسبندگی

مرحله 1: در ابتدا باید هر گونه زباله را از زیره کفش فوتسال خود پاک کنید. این شامل هر سنگ کوچک، توده گل یا هر چیز دیگریست که به شکاف زیره کفش شما راه پیدا کرده است، هر ابزار نوک تیزی کمک خواهد کرد، اما باید مراقب باشید در این فرآیند به کفش خود آسیب وارد نکنید، چرا که این آسیب ها هم چسبندگی کفش سالنی را کاهش می دهند.

مرحله 2: یک ظرف را با آب گرم و مایع شستشو پر کنید، مایع ظرفشویی گزینه مناسبی خواهد بود؛ از این آب برای شستن زیره کفش فوتسال خود استفاده کنید، اما کل کفش را در آب فرو نکنید، سعی کنید رویه کفشتان آن تا حد امکان خشک باشد. از یک برس ظریف (یا مسواک) استفاده کنید تا به طور کامل روی تمام نواحی کف، از جمله اطراف زیره کفش فوتسال را بشویید، با حرکات دایره ای به آرامی فشار دهید تا تمام زوایای آن پوشش داده شود، در حین اینکار برس را مداوماً بشویید.

مرحله 3: یک حوله تمیز (یا پارچه تمیز و جاذب دیگر) بردارید و هر قسمت را مدت کوتاهی پس از شستشو خشک کنید؛ اگر آب زیادی به رویه کفش فوتسال رفت، بهتر است مرتباً آن را پاک کنید. دقت کنید که زیره به خوبی خشک شود تا از لیز خوردن در سالن جلوگیری شده و چسبنگی کفش نیز بهبود یابد.

مرحله 4: کفش های فوتسال خود را در یک کیسه تمیز نگهداری کنید تا برای بازی بعدی آماده باشد و چسبندگی مورد نیاز را برایتان فراهم کنند.


نکاتی برای بهبود چسبندگی کفش فوتسال

1. برای چسبندگی بهتر، زیره کفش فوتسال را تمیز نگه دارید.

علاوه بر تمیز کردن دقیق زیره کفش فوتسال، برای بهبود چسبندگی کفش بهتر است آن را بعد از هر بازی و حتی در هر زمان استراحت بین بازی نیز تمیز کنید، این کار را می توانید از طریق دست کشیدن، داشتن یک حوله و مرطوب کردن آن انجام دهید. حتی اگر فقط کفش های فوتسال خود را در سالن بپوشید، باز هم مقدار زیادی گرد و غبار و کثیفی را به خود جذب می کند.


2. کف سالن را مرتباً تمیز کنید تا گرد و غبار به حداقل برسد.

یک سطح تمیز قطعاً تفاوت زیادی در ایجاد کشش در زیره کفش ورزشی ایجاد می کند، اما تنها تمیز کردن خشک آن نمی تواند زمین تمیز را تضمین کند. شستشو یا نظافت مرطوب زمین سالن بهترین راه برای تمیز نگه داشتن آن است. با تمیز کردن عمیق کف سالن از احتمال لیز خوردن خود نیز جلوگیری می کنید. اما سپردن این کار به کارکنان مخصوصی نیاز دارد که هم پرهزینه و هم زمان بر است؛ برای اینکار می توانید به صورت داوطلبانه با دوستان خود کف سالن را تمیز کنید.


3. برای حفظ چسبندگی کفش فوتسال خود، آن را بیرون نپوشید.

با پوشیدن کفش های فوتسال برای پیاده روی و بیرون از سالن، گرد و غبار و کثیفی که به کف کفش هایتان چسبیده را با خود وارد زمین بازی می کنید. بنابراین اگر میخواهید طول عمر کفش فوتسالتان را افزایش دهید و کشش کفش سالنی خود را بهبود بخشید، حتی آنها را در طول مسیر به سالن نپوشید (حتی وقتی از ماشین خود پیاده می شوید).


 بهبود چسبندگی کفش فوتسال


4. تشک چسبناک Sticky-mat تهیه کنید.

می توانید تشک های چسبنده مخصوص را خریداری کنید که کثیفی را از بین می برد و به بهبود چسبندگی کفش فوتسال شما کمک می کند. این تشک ها را در کنار زمین نگه می دارید و زمان استراحت روی آن قدم می گذارید تا خاک و گرد و غبار را از کف کفش هایتان پاک کنید و چسبندگی بیشتری به آنها بدهید و از لیز خوردن در سالن جلوگیری کنید.


5. استفاده از اسپری مو برای بهبود چسبندگی کفش فوتسال

در واقع، این یک افسانه است که استفاده از اسپری مو زیر کفش سالنی، چسبندگی آن را بهبود می بخشد، و این اثرگذار است. اسپری مو چسبناک است و چسبندگی بسیار خوبی به کفش فوتسال شما می دهد، اما فقط برای چند ثانیه. در عوض، این چسبندگی کثیفی و گرد و غبار را نیز به زیره کفش جذب می کند که باعث کاهش کشش زیره کفش می شود؛ بنابراین استفاده از این روش برای بهبود چسبنگی کفش فوتسال به هیچ عنوان توصیه نمی شود.


در صورتی که موارد فوق را انجام داده اید، اما هنوز هیچ بهبودی در وضعیت چسبندگی کفش فوتسالتان وجود ندارد، وقت آن است که در مورد خرید کفش فوتسال جدید تحقیق کنید. اگر کشش و چسبندگی کفش فوتسال واقعاً برای شما مهم است، با خرید از یک فروشگاه معتبر که اصالت و اورجینال بودن کفش فوتسال را تضمین می کند، می توانید مطمئن شوید که احتمال لیز خوردن خود را کاهش داده و عملکرد مورد نیازتان را از کفش خواهید دید.

مقالات و دانستنی ها

بهترین مدل های کفش فوتسال نایک

کمپانی نایک ممکن است بیشتر به خاطر لباس های ورزشی و کفش های فوتبال خود معروف باشد، اما نایک در دنیای کفش های فوتسال نیز یک تولید کننده بزرگ است و در مورد کفش های سالنی خود بسیار جدی عمل می کند. نایک در سال های اخیر تلاش زیادی برای تولید کفش های مخصوص استفاده در سالن ها انجام داده که جدیدترین آنها کفش فوتسال React Gato نوآورانه و پیشگام می باشد.

ادامه مطلب
آیا می توان با کفش های پیاده روی فوتسال بازی کرد؟

فوتسال یک جایگزین عالی برای فوتبال می باشد به خصوص زمانی که شرایط آب و هوایی خیلی بد است. با این حال این ورزش نیز مانند بسیاری از ورزش های داخل سالن نیاز به لوازم مخصوص به ویژه کفش های فوتسال دارد تا بازیکن به درستی بتواند در زمان نیاز شتاب بگیرد، بایستد یا ضربه بزند. اما بسیاری از افراد

ادامه مطلب
زمان تعویض و خرید مجدد کفش های پیاده روی

دوندگان و کسانی که به طور حرفه ای پیاده روی می کنند ارتباط عمیقی با کفش های خود دارند. با این همه مسافت طی شده و زمان و تلاش زیادی که صرف کرده اند، آنها می دانند که هر نشانه ای از ساییدگی و پارگی قابل توجه در کفش شان می تواند به معنای تفاوت در زمان اتمام مسابقه دو یا احتمال بروز حادثه در حین پیاده روی باشد. هر کدام از

ادامه مطلب
 کفش های پیاده روی زنانه

کفش های پیاده روی زنانه باید ضربه های زیادی را جذب کنند، قوس پا را حفظ کرده و بالشتک مناسبی داشته باشند. هنگام برنامه ریزی برای رفت و آمد برای کارهای بیرون از منزل یا بستن چمدان برای سفر، کفش های پیاده روی باید واقعاً کفش انتخابی برای زنان باشد.

ادامه مطلب