ثبت نام

پیاده روی یک ورزش سبک و کم شدت عالی می باشد، بهترین بخش برای انجام این ورزش این است که شما به چیزی بیشتر از یک سطح صاف و یک کفش پیاده روی خوب نیاز ندارید. با وجود تنوع بسیار زیاد گزینه ها از طرح و رنگ تا برند تولید کننده و فناوری های مختلف، خرید کفش پیاده روی مناسب می تواند دشوار باشد. حتی اگر لازم باشد با کمک متخصص کفش های زیادی را امتحان کنید تا جفت ایده آل را پیدا کنید، ارزشش را دارد.


ویژگی های کفش پیاده روی مناسب عبارتند از:

1- تناسب کفش پیاده روی، مهم ترین ویژگی

به طور کلی، پای زنان باریک تر و حجم کمتری نسبت به پای مردان دارد، این توضیح می دهد که چرا کفش های ورزشی مردانه و زنانه متفاوت هستند. تناسب یک عامل حیاتی در کفش های پیاده روی است، مهم نیست که یک کفش ورزشی چقدر خوب ساخته شده باشد، اگر پا به خوبی در آن قرار نگیرد، نتیجه بخشی درستی نخواهد داشت؛ کفش پیاده روی باید شکل و ابعادی داشته باشد که سلامتی پاها را حفظ کند. تناسب خوب در واقع به معنای راحتی کفش است، مزایای کفش های پیاده روی که به خوبی تناسب دارند عبارتند از:

• ثبات و حمایت مناسب پا

• محافظت از پاها در برابر آسیب های احتمالی

• جذب شوک و راحتی کافی

• پوشیدن طولانی مدت و حفظ شکل کفش

کفش پیاده روی


عوامل کلیدی برای در نظر گرفتن تناسب کفش پیاده روی

طول کفش : سایز اولین چیزیست که در هنگام خرید کفش پیاده روی باید در نظر بگیرید، این یک اندازه مهم است، اما اگر فقط طول کفش از پاشنه تا پنجه در نظر گرفته شود، تناسب کفش ممکن است موفقیت آمیز نباشد. طول کفش پیاده روی باید به اندازه ای باشد که انگشت شست پا به انتهای آن نرسد، بسیاری از افرادی که به صورت حرفه ای پیاده روی میکنند کفش پیاده روی را نیم یا یک سایز بزرگتر از کفش های معمولی خود می خرند.


طول قوس کفش : قوس کفش نحوه قرار گرفتن پاها در داخل کفش را تعیین می کند. اندازه طول قوس از پاشنه تا گوی پا (منطقه زیر انگشتان) است و در نظر گرفتن طول آن بسیار اهمیت دارد زیرا کفش باید در محل مناسب خم شود.

عرض پا : عرض پا در ناحیه برجستگی زیر انگشتان پا اندازه گیری می شود که پهن ترین بخش پاها هستند و برای ایجاد تناسب کفش پیاده روی بسیار اهمیت دارند.

حجم پا : ضخامت پا (ارتفاع پا از بخش بالایی تا کف پا) عامل مهم دیگریست که باید در تعیین تناسب در نظر گرفته شود. به عنوان یک قانون کلی، کفش پیاده روی مناسب برای شما از نظر حجم، عرض و طول تقریباً به شکل پای شما است.

قسمت انگشتان پا : بخش انگشت پا باید فضای کافی برای تکان دادن و خم شدن انگشتان داشته باشند، اما نه آنقدر فضایی که پای شما به اطراف جابجا شود؛ این بخش باید به اندازه ای پهن باشد که انگشتان پا نیشگون نشوند.


2- قابلیت تنفس کفش پیاده روی

کفش های پیاده روی به دلیل استفاده طولانی مدت و استفاده در محیط های آزاد، نیاز به داشتن قابلیت گردش هوای مناسب دارند؛ زیرا پاها درون کفش عرق می کنند و این ویژگی موجب می شود رطوبت از کفش های پیاده روی خارج شوند، و در نتیجه از ایجاد مشکلات پوستی مانند تاول و عفونت جلوگیری می کند. کفش پیاده روی مناسب دارای نقاط تهویه در رویه بوده یا جنس رویه از مواد مشبک یا توری می باشد تا رطوبت داخل را جذب کند و هوا در اطراف پاها گردش کند، این امر موجب خنک نگه داشتن پاها شده و راحتی را برای افراد به همراه دارد.


3- وزن کفش پیاده روی مناسب

برای تمام افرادی که به صورت حرفه ای پیاده روی می کنند، وزن کفش یک ویژگی مهم می باشد؛ زیرا پوشیدن کفش های سنگین نیاز به مصرف بیشتر اکسیژن و انرژی دارد که عملکرد فرد را کاهش می دهد، این به دلیل قرار گرفتن کفش در دورترین فاصله نسبت به لگن می باشد. بسیاری از تولیدکنندگان کفش های پیاده روی اورجینال، برای دستیابی به وزن کمتر از مواد مصنوعی برای ساخت رویه استفاده می کنند.


4- کشش Traction در کفش های پیاده روی

میزان کشش کفش های ورزشی یکی از عواملیست که در طول زمان اهمیت خود را نشان داده، به خصوص برای کفش هایی که روی سطوح صاف و سخت استفاده می شوند. زیره کفش پیاده روی که تماس مستقیم با سطح زمین دارد، در عین حال که باید با دوام باشد، باید کشش کافی را نیز ایجاد کند، بیشتر این زیره ها از لاستیک ساخته شده اند زیرا جنس آن نرم و بادوام است و چسبندگی لازم و کافی را نیز ارائه می کند.


5- انعطاف پذیری کفش پیاده روی

انعطاف پذیری کفش پیاده روی نکته ای کلیدی است زیرا راه رفتن یک حرکت دارای چرخش است و کفش مناسب باید دقیقاً همراه با پا تغییر کند، یعنی نباید سفت باشند. میزان انعطاف پذیری در کفش پیاده روی با توجه به شرایط جسمی هر فرد و سطحی که روی آن پیاده روی می کند متفاوت است، اما هرچه کفش پیاده روی انعطاف پذیری بیشتری داشته باشد، راحتی بیشتری را به ارمغان می آورد؛ برای مشخص کردن میزان انعطاف کفش پیاده روی می توانید آن را از وسط خم کنید و کمی بچرخانید تا انعطاف آن را تست کنید.

خرید کفش پیاده روی


6- بالشتک Cushioning در کفش های پیاده روی مناسب

داشتن بالشتک یا زیرسازی مناسب در کفش های پیاده روی موجب جذب ضربه می شود، در واقع این ویژگی باعث افزایش زمان جذب ضربه توسط پا شده و در نتیجه بار ضربه ای که به سیستم عضلانی منتقل می شود را کاهش می دهد. اندازه بالشتک بستگی به نوع پای هر فرد دارد، به عنوان مثال بالشتک بیشتر، راحتی را برای فردی با قوس پا بلند افزایش می دهد. بالشتک میانی در انواع کفش های پیاده روی قرار است نیروی ضربه هایی را که در طول استفاده بر روی بدنه وارد می شود، تضعیف کند که در پیاده روی نسبت به دویدن یا ورزش هایی مانند فوتبال و فوتسال کمتر است، در نتیجه نباید ارتفادع بیش از حد داشته باشد.


نکاتی برای خرید کفش پیاده روی مناسب

برای خریدن یک جفت کفش پیاده روی مناسب، باید به نکات زیر دقت کنید:

✔ در زمان خرید کفش پیاده روی، همان جوراب هایی را بپوشید که هنگام پیاده روی قصد دارید به پا کنید.

✔ در انتهای روز یا بعد از مدتی که پیاده روی کرده اید، کفش بخرید؛ زیرا پاهای ما در پایان روز متورم می شوند و این می تواند بر نحوه تناسب کفش پیاده روی تأثیر بگذارد.

✔ قبل از انتخاب کفش پیاده روی، پاهای خود را اندازه بگیرید؛ با افزایش سن اندازه پاهای ما نیز  تغییر می کند، در حالی که سایز پای خود را از قبل می دانید ممکن است با اندازه گیری دقیق متوجه شوید سایز دیگری از کفش مناسب شماست.

✔ هر دو کفش را همزمان امتحان کنید و با تکان دادن انگشتان پای خود تناسب آن را بررسی کنید. اگر حداقل یک سانتی متر بین بلندترین انگشت پا و انتهای کفش، فاصله ندارید، اندازه بزرگتر را امتحان کنید.

✔ عرض کفش پیاده روی انتخابی خود را بررسی کنید. اگر خانمی با پاهای پهن هستید، کفشی مردانه را امتحان کنید، زیرا این کفش ها در قسمت پاشنه و قسمت جلوی پا کمی عریض تر هستند؛ انتظار نداشته باشید با پوشیدن کفش به مرور زمان پهن تر شود.

✔ قبل از خرید کفش پیاده روی، مدتی با آن قدم بزنید، آنها باید بلافاصله احساس راحتی بدهند. اهمیت استفاده از کفش های پیاده روی مناسب در طول زمان مشخص می شود، که احساس راحتی را حتی بعد از مدت طولانی استفاده از کفش ها به همراه دارد.

✔ اگر یکی از کفش ها بزرگتر از دیگری است، جفتی را امتحان کنید که مناسب پای بزرگتر شما باشد.

✔ در صورت امکان، از یک فروشگاه کفش ورزشی با متخصصان حرفه ای یا فروشگاهی که چندین گزینه معتبر دارد، کفش بخرید.

مقالات و دانستنی ها

بهترین کفش های پیاده روی 2022

پیدا کردن بهترین کفش پیاده روی یک اقدام شخصی است، بنابراین مهم نیست که نظر دیگران چیست، بهترین جفت کفش برای همه افراد وجود ندارد. صدها مدل از انواع کفش های پیاده روی و دویدن وجود دارند و هر کدام از آنها به طور متفاوتی مناسب هستند، برخی برای افراد سنگین وزن، برخی برای افراد با پاهای کف صاف و برخی برای کسانی که انتظار دوام بالا در دویدن دارند راحت هستند.

ادامه مطلب
قدرت تشخیص اورجینال از های کپی

برای شما هم شاید پیش آمده باشد که در هنگام خرید نگران اورجینال بودن یا نبودن یک کفش فوتسالی باشید. پس این مقاله را مطالعه کن تا اطلاعاتت در مورد کفش های اورجینال و های کپی چند برابر بیشتر بشه.

ادامه مطلب
کفش فوتسال آدیداس تاپ سالا

کفش های فوتسال آدیداس یکی از قدیمی ترین مجموعه های تولید کفش های اختصاصی فوتسال هستند که نزدیک به 100 سال در خال تولیدند و قطعا با هر سری جدید پیشرفت و بهبود فراوانی در آنها حاصل می شود. با پوشیدن کفش های فوتسال آدیداس می توانید از فعالیت خود به عنوان یک بازیون حرفه ای بدون هیچ مشکلی و در نهایت راحتی لذت ببرید. کفش فوتسال تاپ سالا

ادامه مطلب
کفش فوتسال اورجینال نایک یا آدیداس؟

برخلاف تصور بسیاری از افرادی که فوتسال بازی نکرده اند، انجام این ورزش به طور جدی خواستار سرعت است؛ باید دائماً بالا و پایین بدوید و بازیکن تیم حریف را برای حمله و دفاع تعقیب کنید؛ بنابراین در یک فضای محدود همه چیز می تواند کاملاً فیزیکی شود. به همین دلیل است که به یک جفت کفش فوتسال باکیفیت نیاز دارید تا پشتیبانی و کنترل لازم را برای

ادامه مطلب